Neomezený luxus.
Infinity Estate.

Od staré Myslivny k nové: vše na co jste se chtěli zeptat

Infinity Estate

Od staré Myslivny k nové: vše na co jste se chtěli zeptat

16 srpna 2024

Přečtěte si, jak se rodil projekt Nové Myslivny, která nahradila původní chátrající objekty. Přinášíme a odpovědi na nejzajímavější, nejčastější i nejkontroverznější otázky spojené s tématem ikonického brněnského místa, které nyní získává novou tvář a život.

Otázka 1: Proč jste Myslivnu zbourali?

Hotel a restauraci Myslivna jsme provozovali od roku 2011 a za těch víc jak deset let nám i přes všechny „záludnosti“, které nám připravila, přirostla k srdci. Strávili jsme v ní desítky tisíc hodin – s hosty i našimi přáteli, ale také s desítkami lidí, kteří nám pomáhali dosluhující budovu udržovat při životě. Rozhodnutí o její demolici pro nás nebylo vůbec lehké a přišlo až po sousledu několika faktorů, kvůli kterým se stal provoz neudržitelný. První „ránu“ Myslivně zasadila covidová krize následovaná energetickou krizí, která extrémně prodražila provoz hotelu a restaurace postavených před desítkami let. Současně se utlumil turistický ruch a Brno přišlo o několik významných akcí, které na Myslivnu přiváděly stovky hostů – především Velkou cenu silničních motocyklů část veletrhů. Hotel bychom takto nějakou dobu ještě zvládli provozovat, nikdy bychom ale nedokázali zajistit jeho rekonstrukci.

Otázka 2: Počítali jste od začátku se zbouráním hotelu?

Nepočítali. I pro nás byla Myslivna srdcovka, ostatně to byl i jeden z důvodů, proč jsme ji v roce 2011 od města Brna koupili. Mimochodem město se jej neúspěšně snažilo prodat už od roku 2008, nikdo o něj ale neměl zájem. Po převzetí hotelu jsme pokračovali v jeho provozu, a i díky nám dalších víc jak deset let sloužil jako oblíbené ubytování pro návštěvníky města Brna a výletní místo pro lidi z okolí. Je pravděpodobné, že bez nás by byl provoz hotelu a restaurace ukončen už mnohem dříve.

Otázka 3: Byla Myslivna památkově chráněná?

Nebyla. A není ani pravda, že by Myslivna měla památkovou ochranu v minulosti a přišla o ni kvůli úřední chybě, jak se občas dočtete. Chápeme „osobní“ vztah Brňanů k Myslivně, ostatně my jsme jej měli také. Ale ze stavebního pohledu nešlo o výjimečnou stavbu. Pojďme se na ni podívat blíž: celý komplex sestával ze dvou částí – výletní restaurace postavené podle projektu architekta Bohuslava Turečka už v letech 1938-1939 a hotelového komplexu budovaného v 70. a 80. letech. Obě stavby se svým pojetím výrazně nevymykaly podobným dobovým stavbám. V hotelu byly zajímavé některé prvky interiéru a mobiliář. Část těchto prvků a vybavení jsme zachovali a počítáme s tím, že je jako odkaz na původní stavbu zachováme v Nové Myslivně.

Otázka 4: Opravdu nebylo možné Myslivnu rekonstruovat?

Čistě teoreticky by rekonstrukce přicházela v úvahu, ovšem s extrémními náklady, které by neumožňovaly ekonomickou návratnost. Než jsme Myslivnu v roce 2011 převzali, byla jen udržována s nejnižšími možnými náklady. Největší problém představovaly dosluhující technologie, jako je elektroinstalace, rozvody vody a tepla, kanalizace nebo třeba izolace střechy. Po událostech roku 2020 – především covidové krizi, omezení turistického ruchu a konci některých významných akcí v Brně – bylo jasné, že rekonstrukce není ekonomicky rentabilní. Proto jsme začali hledat novou cestu.

Otázka 5: Proč místo hotelu nepostavíte znovu hotel?

I tuto možnost jsme zvažovali, ale Brno má vzhledem k současné ekonomické síle a úrovni turistického ruchu dostatek ubytovacích kapacit, další pak vznikají v blízkosti byznys parků. Zároveň věříme, že projekt Nové Myslivny vrátí místo Brňanům víc, než kdyby se na něm pouze střídali hosté přijíždějící do města na pár nocí.

Otázka 6: Bude Nová Myslivna přístupná i lidem, kteří v ní nebydlí?

Sami vnímáme symboliku místa a celý projekt jsme navrhli tak, aby dál zůstal důležitým bodem na mapě města Brna. V Nové Myslivně vznikne znovu restaurace, která bude přístupná i veřejnosti. Nepůjde o žádný uzavřený komplex, ke kterému by se výletníci z okolí nedostali a koukali na něj přes plot.

Otázka 7: O kolik větší bude Nová Myslivna? Nezničí okolní přírodu?

Na projektu Nové Myslivny pracoval celý tým renomovaných architektů s jediným cílem – vytvořit příjemné místo k životu, které svým charakterem zapadne do okolní přírody. Tu neomezujeme víc než původní komplex, lesy v okolí zůstanou nedotčené. I celou stavbu jsme se snažili koncipovat tak, aby do okolí zapadla. Svými proporcemi tak oproti „staré“ Myslivně víc respektuje proporce okolního terénu a zapadá do svého okolí.

Otázka 8: Nešlo zachovat alespoň výletní restauraci?

Původní výletní restaurace, na kterou byl napojen objekt hotelu ze 70. let, byla postavena v letech 1938 – 1939 podle návrhu architekta Bohuslava Turečka. Objekt za celou dobu neprošel výraznější rekonstrukcí, částečně byl dřevěný. Při dostavbě hotelu byl propojen s novým komplexem. Zachovat jej samostatně nebylo možné, navíc stavba po 85 letech byla na hranici životnosti.

Otázka 9: Kdo bude v Nové Myslivně bydlet?

Máme jasnou filozofii. Z Nové Myslivny chceme udělat místo, které bude skutečně žít. Kde se budou lidé potkávat, vytvoří se tu nová přátelství mezi sousedy. Děláme všechno pro to, abychom byty prodávali těm, kteří je budou skutečně využívat, nikoliv spekulantům. Nechceme z Nové Myslivny i z úcty k tomuto místu udělat nocoviště pro turisty využívající sdílené ubytovací online platformy.

 

Mohlo by Vás zajímat

Přečtěte si také